Krasniqi: Qeveria ia ndaloi fjalën ish-ushtarit të UÇK-së, vetëm pse do t’i përmendte Thaçin e Veselin në fjalim

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, respektivisht shefin e ekzekutivit, Albin Kurti, për sulme ndaj veteranëve të luftës çlirimtare të Kosovës, duke thënë se "nënçmimi i veteranëve të UÇK-së nuk do të kalojë asnjëherë para nesh dhe qytetarëve të Kosovës". Ai këtë e ka quajtur politikë “e paramenduar qeveritare”

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi

“Ndalimi nga ana e Qeverisë i fjalës së Kryetarit të Reçakut, ish-luftëtarit të UÇK-së, Adem Ramadani, në Akademinë Përkujtimore për 24-vjetorin e Masakrës së Reçakut, vetëm pse ai do t’i përmendte Hashim Thaçin e Kadri Veselin në fjalim, fatkeqësisht, është në vazhdën e sulmeve të njëpasnjëshme që ky kryeministër po u bën vlerave të luftës çlirimtare dhe veteranëve tanë”.

Kështu e ka kritikuar kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, Qeverinë e Kosovës, duke thënë se po bëjnë “pengim të fjalës së luftëtarëve të lirisë”.

“Gabim mund të quhet kur ndodh një herë, por kur diçka e tillë përsëritet në vazhdimësi, atëherë kemi të bëjmë me qasje e qëllim, me politikë të paramenduar qeveritare”, ka shkruar Krasniqi.

Ndër të tjera, Krasniqi ka kritikuar edhe fjalimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për politikanin serb, Oliver Ivanoviq, në pesëvjetorin e vdekjes së tij.

“Ndërsa, si për ironi e pa fije turpi, Albin Kurti fjalë të mira dhe elozhe dje thuri vetëm për Oliver Ivanoviqin – të cilin sa ai ishte gjallë, edhe vetë e akuzonte për vrasjen dhe dëbimin e shqiptarëve në Mitrovicë gjatë periudhës së luftës. E pas luftës, Ivanoviqi i dashur i Albinit, ka qenë shefi i ‘Rojave të Urës’ që me dhunë e terror e kanë mbajtur të ndarë qytetin e Mitrovicës”.

“E kuptoj deri diku xhelozinë historike të një veterani të rrejshëm si Albin Kurti, por nënçmimi i veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk do të kalojë asnjëherë para nesh dhe qytetarëve të Kosovës”, ka vijuar ai.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika