Krasniqi vizitë zyrtare në Bruksel, thotë se BE-ja duhet t’i heqë sanksionet ndaj Kosovës

Në këtë takim, Krasniqi ka theksuar qëndrimin se BE duhet t'i heqë sa më parë masat e padrejta ndaj Kosovës dhe se është me rëndësi që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje përfundimtare, me njohjen e ndërsjellë në qendër

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, po qëndron në vizitë zyrtare në Bruksel ku ka marrë pjesë në tryezën për Ballkanin Perendimor, organizuar nga grupi politik liberal i Parlamentit Evropian, Renew Europe.

Në margjinat e kësaj vizite, Krasniqi ka takuar lhan Kyuchyuk, bashkëpresidentin e ALDE, Stéphane Séjourné, president i Renew Europe dhe Janez Lenarçiç, komisionerin Evropian për Menaxhimin e Krizave.

Në këtë takim, Krasniqi ka theksuar qëndrimin se BE duhet t’i heqë sa më parë masat e padrejta ndaj Kosovës.

Tutje, ai ka thënë se është tejet e rëndësishme që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje përfundimtare, me njohjen e ndërsjellë në qendër.

“Paqja, siguria dhe stabiliteti rajonal janë interes i përbashkët i Kosovës dhe BE-së. Në këtë proces, është tejet e rëndësishme që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje përfundimtare, me njohjen e ndërsjellë në qendër. Po ashtu, ritheksova qëndrimin se BE duhet t’i heqë sa më parë masat e padrejta ndaj Kosovës. PDK është mirënjohëse ndaj aleatëve ndërkombëtarë për mbështetjen e vazhdueshme ndaj shtetit tonë”, ka shkruar Krasniqi.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika