Krivokapiq reagon ndaj deklaratës së Kurtit për demarkacionin me Malin e Zi, e quan provokim

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, e ka quajtur provokim të papranueshëm deklaratën e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me rishikimin e pikës kufitare në mes të dyja vendeve.

Ai përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, ka thënë se kjo gjë përbën aspiratë të rrezikshme për shkelje të integritetit territorial të Malit të Zi.

“Konsideroj se deklaratat e zotit Kurti, të cilat lajmërojnë për aspirata të rrezikshme për shkelje të integritetit territorial të Malit të Zi, janë provokim i papranueshëm”, ka shkruar ai.

Madje, siç theksoi ai, është i habitur për mosreagim nga Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, dhe i mandatuari si kryeministër i vendit, Dritan Abazoviq.

“Është interesant se nuk ka pati reagim nga Presidenti i Malit të Zi dhe nga kryeminisrit i mandatuar antiakushtetues”, ka shkruar Krivokapiq.

Ndërkohë, Kurti ka thënë se, shpreson që me qeverinë e re të shtetit fqinj, do të mund të adresojë çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Po ashtu, edhe korrigjimin e humbjes së tetë mijë e 200 hektarëve të cilat ka thënë se “gabimisht” i janë dhënë Malit të Zi.

Ndryshe, më 21 mars të vitit 2018, me 80 vota pro, 11 kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi i Kosovës kishte miratuar demarkacionin me Malin e Zi.

Hedhja e gazit lotsjellës në kuvend

Procesi i demarkacionit me Malin e Zi, ishte paraprirë me debate të mëdha, protesta e reagime të shumta.

Lëvizja Vetëvendosje si parti opozitare e kishin kundërshtuar ashpër këtë marrëveshje. Madje, deputetë të kësaj partie kishin hedhur gaz lotsjellës.

Ndryshe, marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi ishte nënshkruar në vitin 2015 në Vjenë të Austrisë.

E njëjta ishte plotësuar edhe me një aneks-marrëveshje ndërmjet dy ish-presidentëve, atij të Kosovës Hashim Thaçi dhe të Malit të Zi, Filip Vujanoviq.

Në këtë marrëveshje të nënshkruar ndërmjet dy presidentëve, thuhej se, pas ratifikimit të demarkacionit në Kuvendin e Kosovës, të dy vendet do ta rishikojnë vijën kufitare dhe do të bëhen korrigjime nëse ka pasur lëshime.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika