Krivokapiq reagon ndaj deklaratës së Kurtit për demarkacionin me Malin e Zi, e quan provokim

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, e ka quajtur provokim të papranueshëm deklaratën e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me rishikimin e pikës kufitare në mes të dyja vendeve.

Ai përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, ka thënë se kjo gjë përbën aspiratë të rrezikshme për shkelje të integritetit territorial të Malit të Zi.

“Konsideroj se deklaratat e zotit Kurti, të cilat lajmërojnë për aspirata të rrezikshme për shkelje të integritetit territorial të Malit të Zi, janë provokim i papranueshëm”, ka shkruar ai.

Madje, siç theksoi ai, është i habitur për mosreagim nga Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, dhe i mandatuari si kryeministër i vendit, Dritan Abazoviq.

“Është interesant se nuk ka pati reagim nga Presidenti i Malit të Zi dhe nga kryeminisrit i mandatuar antiakushtetues”, ka shkruar Krivokapiq.

Ndërkohë, Kurti ka thënë se, shpreson që me qeverinë e re të shtetit fqinj, do të mund të adresojë çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Po ashtu, edhe korrigjimin e humbjes së tetë mijë e 200 hektarëve të cilat ka thënë se “gabimisht” i janë dhënë Malit të Zi.

Ndryshe, më 21 mars të vitit 2018, me 80 vota pro, 11 kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi i Kosovës kishte miratuar demarkacionin me Malin e Zi.

Hedhja e gazit lotsjellës në kuvend

Procesi i demarkacionit me Malin e Zi, ishte paraprirë me debate të mëdha, protesta e reagime të shumta.

Lëvizja Vetëvendosje si parti opozitare e kishin kundërshtuar ashpër këtë marrëveshje. Madje, deputetë të kësaj partie kishin hedhur gaz lotsjellës.

Ndryshe, marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi ishte nënshkruar në vitin 2015 në Vjenë të Austrisë.

E njëjta ishte plotësuar edhe me një aneks-marrëveshje ndërmjet dy ish-presidentëve, atij të Kosovës Hashim Thaçi dhe të Malit të Zi, Filip Vujanoviq.

Në këtë marrëveshje të nënshkruar ndërmjet dy presidentëve, thuhej se, pas ratifikimit të demarkacionit në Kuvendin e Kosovës, të dy vendet do ta rishikojnë vijën kufitare dhe do të bëhen korrigjime nëse ka pasur lëshime.

Shija e redaktorit

Kukësi i Shqipërisë – Qyteti i parë i nominuar për...

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij...

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Të fundit nga rubrika