Kupa e Botës 2022: Presidenti i FIFA-s akuzon Perëndimin për ‘hipokrizi’

Në një monolog të jashtëzakonshëm në një konferencë shtypi në Doha, Infantino foli për gati një orë dhe bëri një mbrojtje pasionante të Katarit dhe turneut. Ai ka thënë se nuk ka pse të mbroj Katarin, ata mund të mbrojnë veten gjersa ai mbron futbollin

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino

“Sot kam ndjenja të forta. Sot ndihem Katari, ndihem arab, ndihem afrikan, ndihem homoseksual, ndihem i paaftë, ndihem punëtor migrant”.

Këto janë fjalët me të cilat Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino hapin fjalën e tij.

Në një monolog të jashtëzakonshëm në një konferencë shtypi në Doha, Infantino foli për gati një orë dhe bëri një mbrojtje pasionante të Katarit dhe turneut.

Ngjarja është lënë në hije nga çështjet në Katar, duke përfshirë vdekjen e punëtorëve migrantë dhe trajtimin e personave LGBT.

Nikoqiri i Katarit nis turneun kundër Ekuadorit në stadiumin Al Bayt të dielën, transmeton BBC.

Në shkurt të vitit 2021, Guardian tha se 6,500 punëtorë migrantë nga India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri Lanka kishin vdekur në Katar që kur fitoi ofertën e saj për Kupën e Botës.

Numri bazohet në shifrat e dhëna nga ambasadat e vendeve në Katar. Megjithatë, qeveria e Katarit tha se totali ishte mashtrues, sepse jo të gjitha vdekjet e regjistruara ishin të njerëzve që punonin në projekte të lidhura me Kupën e Botës.

“Unë jam evropian. Për atë që kemi bërë për 3000 vjet në mbarë botën, ne duhet të kërkojmë falje për 3000 vitet e ardhshme përpara se të japim mësime morale. Nëse Evropa interesohet vërtet për fatin e këtyre njerëzve, ata mund të krijojnë kanale ligjore – siç bëri Katari – ku një numër i këtyre punëtorëve mund të vijnë në Evropë për të punuar. Jepuni atyre një të ardhme, pak shpresë”, ka deklaruar ai.

Krahas kësaj, ai  ka thënë se duhet investuar për t’i ndihmuar njerëzit në arsim dhe për t’u dhënë atyre një të ardhme më të mirë dhe më shumë shpresë.

“Ky mësim i njëanshëm moral është thjesht hipokrizi. Pyes veten pse askush nuk e njeh përparimin e bërë këtu që nga viti 2016. Nuk është e lehtë të pranosh kritikët e një vendimi që u mor 12 vjet më parë. Katari është gati, do të jetë Kupa e Botës më e mirë ndonjëherë”, ka thënë ai gjersa ka theksuar se “Nuk kam pse të mbroj Katarin, ata mund të mbrojnë veten. Unë mbroj futbollin”.

Infantino u bë president i FIFA-së më 2016.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika