Kurti: Gjermania, adresa kyçe e Kosovës në rrugën drejt BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Gjermanin me rastin e shënimit të ditës së unitetit që shënohet në kujtim të bashkimit të Gjermanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Gjermaninë me rastin e shënimit të ditës së unitetit që shënohet në kujtim të bashkimit të Gjermanisë.

Kurti, përmes një postimi në Facebook, ka shkruar për procesin e bashkimit të këtij shteti, ku ka thënë se që nga atëherë Gjermania ka qenë “boshti i ruajtjes së një Evrope të bashkuar”.

“Gjermania ka qenë boshti i ruajtjes së një Evrope të bashkuar brenda dhe jashtë Bashkimit Evropian. Gjermania e bashkuar është kthyer në garancën kryesore të paqes botërore mes vendeve evropiane, si atëherë kur i është bashkuar ndërhyrjes së NATO-s gjatë luftës në Kosovë më 1999, deri sot kur po i kontribuon rezistencës në Ukrainë”, ka shkruar ai.

Kryeministri ka vlerësuar rolin e Gjermanisë në çlirimin dhe shtetndërtimin e Kosovës, duke thënë se ky shtet është adresa kyçe e Kosovës për anëtarësim në BE.

“Gjermania e ka mbështetur në vazhdimësi Kosovën në shumë fusha si dhe në rrugëtimet për anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Ushtarët gjermanë që janë pjesëtarë të KFOR-it në Kosovë, kontribuojnë çdo ditë në ruajtjen e paqes në vendin tonë. Gjermania është vendi me diasporën më të madhe shqiptare nga Kosova. Gjermania është vendi i kthyer në shtëpi të sigurtë për afër gjysmë milioni bashkatdhetarë të cilët në tre dekadat e fundit, kanë luajtur një rol kyç në jetën dhe zhvillimet sociale dhe politike në Kosovë. Republika Federale e Gjermanisë është adresa kyçe e Republikës së Kosovës në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian”, ka shkruar Kurti.

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika