Kurti kritikon Borrell-in për “braktisje të planit franko-gjerman”

Kryeministri i Kosovë, Albin Kurti (foto: DW)

Kryeministri i Kosovës e ka kritikuar kryediplomatin evropian, Josep Borell, duke thënë se në takimin e fundit në Bruksel, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, e ka braktisur idenë e planit franko-gjerman.

Në një prononcim për media, Kurti tha se Borrell ka insistuar të ketë vetëm marrëveshje për targa, derisa shtoi se dakordimi me Serbinë vetëm për targa nuk mjafton.

“Tash ai po i bën përpjekjet maksimale, ShBA, dhe ambasadori Jeff Hovenier, ata janë në kontakt me Brukselin. Që prej se përfundoi takimi i fundit, në dialog, nuk kam komunikuar me zv presidentin Borell i cili me keqardhje e ritheksoi se e braktisi propozimin franko-gjerman, duke thënë, le ta kemi një dakordim për targa. Nuk mjafton dakordimi për targat”, ka deklaruar Kurti.

Takimi trepalësh në Bruksel u mbajt të hënën. Zgjati për më shumë se tetë orë dhe nuk prodhoi asnjë marrëveshje.

Pas takimit, Borrell e ka fajësuar palën kosovare, duke thënë se nuk e ka pranuar propozimin e BE-së për targat për ta mënjanuar dhunën në veri të Kosovës.

Ky reagim i Borrell u kritikuar nga përfaqësuesit e institucioneve të vendit. Ishte presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila e cilësoi të njëanshëm rolin e përfaqësuesit të BE-së karshi dialogut Kosovë-Serbi.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika