Kurti: Miratohet Udhëzimi Administrativ për trajtimin e qenve endacakë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka theksuar se Udhëzimi Administrativ përcakton kushtet dhe kërkesat teknike për trajtimin e qenve dhe macave, duke siguruar një nivel të lartë të higjienës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, ka nënshkruar të enjten Udhëzimin Administrativ për trajtimin e qenve endacakë në territorin e Republikës së Kosovës.

Kështu ka njoftuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili ka thënë se ky hap i rëndësishëm vendos themelin e bazës ligjore për trajtimin e qenve endacakë në vend.

Udhëzimi Administrativ, i cili u deklarua nga Kurti, përcakton qartazi kushtet dhe kërkesat teknike që duhet të plotësohen për trajtimin e qenve dhe macave. Në veçanti, përcaktohen ambientet e ndara për secilën fazë të trajtimit, duke siguruar një nivel të lartë të higjienës.

Udhëzimi gjithashtu rregullon veprimet dhe sjelljet ndaj qenve endacakë, duke filluar nga momenti i kapjes së tyre, izolimi, trajtimi, kastrimi, sterilizimi, deri në fazën e pasoperacionit, socializimit, adoptimit dhe lëshimit në vendin e duhur.

Ky hap i ri ligjor ka për qëllim të mbrojë mirëqenien dhe të drejtat e qenve endacakë në tërë territorin e Kosovës.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika