Kurti për Ditën e Dëshmorëve: E kaluara e lavdishme është vendimtare për ecjen e Kosovës si shtet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve në lagjen Velania në Prishtinë si dhe te shtatorja e dëshmorit, Zahir Pajaziti, ku ka thënë se e kaluara e lavdishme është vendimtare për ecjen e Kosovës si shtet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Me rastin e Ditës së Dëshmorëve, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve në lagjen Velania në Prishtinë si dhe te shtatorja e heroit, Zahir Pajaziti.

Pas homazheve, Kurti para mediave ka thënë se, e kaluara e lavidshme e dëshmorëve është vendimtare për ecjen përpara të Kosovës si shtet.

“Kujtimi dhe përkujtimi ynë për ta është dëshmi që ne besojmë për të tashmen tonë, për të ardhmen tonë, e kaluara e lavdishme është vendimtare për drejtimin dhe shpejtësinë në ecjen përpara të Kosovës si shtet dhe shqiptarëve si komb”, është shprehur Kurti.

Me rastin e Ditës së Dëshmorëve, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve

I pari i ekzekutivit, ka theksuar se si qeveri duke iu falënderuar gjakut të dëshmorëve nuk do të harrojnë se nga vijnë.

“Si Qeveri e Kosovës asnjëherë nuk do të harrojmë se nga vijmë dhe ku duhet të shkojmë, pikërisht, duke iu falënderuar gjakut të derdhur për liri, i cili nuk shlyhet kurrë ashtu sikurse edhe emri i këtyre dëshmorëve nuk do të harrohet kurrë”, ka shtuar ai.

Ai pas homazheve te shtatorja e Zahir Pajazitit, ka thënë se, komandanti Pajaziti është hero i popullit në ditët e sotme, por do të mbetet për jetë e mot udhërrëfyes për çdo qeveri dhe për të gjitha institucionet e shtetit.

“Prishtina si kryeqytet është gjatë luftës çlirimtare vendi në kuadër të zonës operative të Llapit e ku kishin komandant Zahir Pajazitin, i cili me aksionet e tij çlirimtare e dha kushtrimin e lirisë shumë herët, para se të fillonte lufta çlirimtare, dhe në këtë mënyrë mobilizoi mbarë popullin dhe zgjeroi radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës drejt qershorit të vitit 1999 edhe kur u realizua çlirimi i vendit”, është shprehur Kurti.

Kryeminsitri i Kosovës, Alvin Kurti, gjatë homazheve te shtatorja e Zahir Pajazitit

Kurti pa harruar edhe dëshmorët, Hakif Zejnullahun dhe Edmond Hoxhën, ka thënë se, ata ishin luftëtarë të paepur që nuk kursyen asgjë.

“Goditnin forcat armike pushtuese serbe gjithandej Kosovës e në veçanti kontribuuan shumë që UÇK të marrë hovin dhe të shndërrohet në ushtri të vërtetë e cila u bë bartëse e çlirimit të vendit tonë bashkë edhe me ndërhyrjen e NATO-s kundër forcave policore ushtarake dhe paramilitare të Jugosllavisë dhe Millosheviqit”, shtoi Kurti.

Sipas Kurtit, atyre që kontribuuan dhe sakrifikuan, shteti i Kosovës u ka borxh që të ardhmen ta bëjë shumë më të mirë e më të ndritshme sesa që ëhstë tani e ishte në të kalurën.

“Ne që e mabjmë mend dhe e kemi jetuar atë kohë, por edhe ata që rriten sot, të gjithë duhet mirë ta dijnë se nga vijmë në mënyrë që të jemi të sigurt për rrugën tonë përpara si në aspektin e shtetndërtimit demokratik, të mobilizimit të aktivizimit qytetarë gjithashtu edhe të zhvillimit socio-ekonomik”, tha Kurti.

Gjatë homazheve, Kurti ishte i shoqëruar me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe bashkëpartiakët e tij.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika