Kurti: Republika jonë mund të lulëzojë pavarësisht nga mosnjohja e pavarësisë nga Serbia

Kurti në Unionin e Oksfordit gjatë ditës së hënë, ka deklaruar se Kosova mund të lulëzojë pavarësisht mosnjohjes së pavarësisë nga Serbia.

Kryeministri Albin Kurti, gjatë fjalimit të tij në Unionin e Oksfordit

Kryeministri Albin Kurti, gjatë qëndrimit të tij në Unionin e Oksfordit në Britaninë e Madhe, ka folur për raportet e Kosovës me Serbinë.

Gjatë fjalimit të tij Kurti është shprehur se ndryshimin progresiv në politikën serbe mund ta sjellë vetëm populli serb.

Ai ka thënë se si kryeministër i Kosovës, nuk mund ta ndihmojë Serbinë që të shënoj progres.

Sipas tij, Kosova mund të ecë përpara pavarësisht njohjes nga Serbia

“Si kryeministër i Kosovës, unë mund ta ndihmoj një ndryshim të tillë duke dëshmuar se republika jonë mund të lulëzojë pavarësisht nga mosnjohja e pavarësisë sonë nga Serbia. Një Kosovë e fortë dhe prosperuese do ta ndihmojë popullin serb dhe elitën e tij politike të kuptojë se një politikë miqësie ndaj nesh u shërben interesave të tyre shumë më mirë”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Ndër të tjera ai tha se njohja nga Serbia është e mirëseardhur dhe se është i përkushtuar ndaj dialogut të lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

“Për të qenë i sigurt, unë mbetem i përkushtuar ndaj dialogut të lehtësuar nga BE-ja me lidershipin aktual të Serbisë. Njohja nga Serbia është gjithmonë e mirëseardhur dhe sa më shpejt të vijë aq më mirë për të gjithë ne në Ballkanin Perëndimor. Por Republika e Kosovës sigurisht që mund të jetojë dhe të lulëzojë edhe pa të”, ka thënë Kurti.

Ndryshe, vizita e Kurtit në Mbretërinë e Bashkuar vjen pas asaj që kishte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Zvicrës.

 

 

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika