Kusari-Lila: Plani franko-gjerman i ka dy faza, e para nuk e ka brenda njohjen

E para e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka deklaruar se "Plani franko-gjerman" nuk e përmban njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë në fazën e parë

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka deklaruar se “Plani franko-gjerman” është i ndarë në dy faza, derisa ka shtuar se faza e parë nuk e ka brenda njohjen reciproke.

Faza e dytë sipas saj e synon normalizimin e plotë në mes të dy vendeve, por ajo nuk e ka përmendur nëse kjo fazë do të prodhojë njohje.

“Plani përmban zgjidhjen përfundimtare të ndarë në dy faza. Faza e parë nuk e përmban njohjen reciproke. Faza e dytë synon normalizimin e plotë. Në këtë propozim Kosova nuk ka qëndruar indiferente, keni dëgjuar se Bislimi e Kurti kanë thënë se është serioz por refuzojnë të japin elemente të cilat tash veç i kanë përcjellë”, ka thënë ajo.

Ajo ka folur edhe për bojkotin e Listës Serbe, duke thënë se ka mbi katër muaj që ata nuk janë duke marrë pjesë në seancat plenare.

“Ka mbi 4 muaj e gjysmë që Lista Serbe nuk merr pjesë në seancat. Arsyeja nuk është parimore, por ka të bëjë me ruajtjen e Milan Radojiçiqit. Pakënaqësia e tyre është shfaqur në atë moment kur atij i është dhënë lajmi se Policia po e kërkon. Jo për ndonjë shkelje të të drejtave të dikujt”, është shprehur Kusari-Lila.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika