​Kuvendi miraton projektligjin për antidoping

Foto ilustrim, Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës në seancën e së enjtes ka miratuar në lexim të dytë projektligjin për antidoping.

Kuvendi me 64 vota për ka miratuar projektligjin për antidoping, së bashku me 15 amendamente vijuese.

Për këtë projektligj votuan edhe deputetët e opozitës.

Ndërkaq, Kuvendi nuk ka pasur kuorum për miratimin e projektligjit për ndryshimin e ligjit për Miniera dhe Minerale.

Pas përfundimit të këtyre pikave, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, e ka mbyllur seancën plenare, duke thënë se pikat e mbetura që ishin në rend dite do të trajtohen në seancat e ardhshme.

Ndërsa, as në të dytën herë që është hedhur në votim, nuk ka kaluar projektligji për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizues të Asistuar, për të cilin, Kuvendi nuk pati kuorum.

Kjo pasi 10 deputetë të pushtetit abstenuan të njëjtin projektligj. Megjithatë, pro këtij projektligji ishin 43 deputetë.

Konjufca kishte treguar se vetëm 53 deputetë morën pjesë në atë votim dhe i njëjti i është bartur seancës së ardhshme plenare.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika