LeBron James lojtari i NBA-së tani miliarder

LeBron James, basketbollisti profesionist ka shënuar momentin historik që pas Michael Jordan, të bëhet basketbollisti i dytë miliarder

LeBron James, basketbollisti i Los Angeles, Lakers

LeBron James basketbollisti amerikan i cili luan për Los Angeles Lakers, konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, i cili krahasohet edhe me Michael Jordan, basketbollistin më të madh ndonjëherë.

Ylli i basketbollit ka arritur maksimumin në biznesin e tij duke gjeneruar më shumë se 1.2 miliardë dollarë fitime para tatimeve. Gjatë 19-të viteve të fundit paga e James në NBA ka arritur në 383 milionë dollarë dhe ai ka arritur që të ketë rritje në mbi 900 milionë dollarë nga të ardhurat tjera të biznesit, bënë të ditur revista Forbes.

Basketbollisti ka marrëveshje fitimprurësze me kompani të ndryshme si, Nike, AT&T, PepsiCo dhe Ëalmart, i cili i ka vënë në vijë marrëveshjet e tij për të pasur përfitime nga këto marka, gjithashtu kampioni i NBA-së ka bërë investime edhe në startupin e ditnesit Tonal, kompaninë e ndarjes së udhëtimeve Lyft dhe restaurantin Blaze Pizza, transmeton CNN.

Por investimet e tij nuk kanë pasur të ndalur asnjëherë, një investim tjetër ku basketbollisti përfiton, është studio televizive dhe filmike, SpringHill Entertainment, e cila nga Frobes vlerësohet diku rreth 300 milionë dollarë, përcjell Portali D.

James ka ëndërruar prej kohësh që të bëhet miliarder, ku miliarderi tjetër basketbollist dhe i vetmi para LeBron James, ka qenë Michael Jordan.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Videoja që po pretendohet të jetë xhiruar në Leposaviq, Policia...

“Njoftimi është marrë nga rrjetet sociale. Është njoftuar Prokuroria Themelore në veri të Mitrovicës. Duhet të vërtetohet autenticiteti i videos. Përndryshe nuk dihet lokacioni...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

Të fundit nga rubrika