Liderët e LDK-së dhe AAK-së, s’i përgjigjen pozitivisht ftesës së Kurtit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ftuar në takim tri partitë opozitare me arsyetimin që për të diskutuar për agjendën legjislative. PDK-ja do të dërgoj shefin e partisë Memli Krasniqi ndërkaq LDK dhe AAK kanë thënë se për tema legjislative janë shefat e grupeve parlamentare ata që ftohen dhe rrjedhimisht Lumir Abdixhiku dhe Ramush Haradinaj kanë refuzuar ftesën e shefit të Qeverisë, Albin Kurti. Ndërkohë që këto qëndrime të opozitës sipas njohësve të politikës nuk po shihen që sjellin koncensus

Të rralla janë momentet kur lidër e partive opozitare thirren e marrin pjesë në takime me kryeministrin Albin Kurti.

Ftesa ndonëse iu ka shkuar të gjithëve në një darkë pune në lidhje me përmbushjen e agjendës legjislative për sezonin pranveror në Kuvendin e Kosovës, asaj pozitivisht për pjesëmarrje iu përgjigj personalisht vetëm Memli Krasniqi ndonëse LDK e AAK, kanë thënë se me këto tema merren shefat e grupeve parlametnare e jo liderët partiak.

Por refuzimet për takim të liderëve të partive opozitare po shihen si krejt normale.

Sipas ish-diplomatit Blerim Canaj,Kurti ka qenë lideri i vetëm që për asnjëtemë nuk ka gjetur konsenus me partitë në Kosovë.

“Është hera e parë që një lider politik për tema të mëdha shkonë vetëm, ma herët qysh prej Rambujes, gjithmon kanë shkuar të bashkuar. Tani kur Kurti e përfundoj cështjen e zotimit në Bruksel dhe i vije aneksi i Ohërit ku e pranon Asociacionin tani të flitet me partitë opozitare është sikur përpjekje më shpërnda përgjigjjësinë e  sidomos kur e dim që jemi në një vit zgjedhorë,” ka thënë, ish-diplomati, Blerim Canaj.

Por mendim ndyrshe, ka Visar Xani, njohës i çështjeve politike.

“E dim që në të kaluaren kur ka pas një koncencus politike dhe kordinim mes palëve ka pas rezultate pozitive për Kosovën, ndërsa tash kemi qorjentim dhe nuk ka bashkërendim prandaj rezultatet janë më të vogla për Kosovën. Pranadj mendoj që duhet të kenë më shumë takime të tilla e të shytyra qoftë nga presidenca apo kryeministri i Kosovës,” tha Visar Xani, Analist Politik.

Takimi është planifikuar të mbahet të hënën në ora 18:30.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika