Lind foshnja pa shenja jete në Pejë, prindërit akuzojnë spitalin

Një familje nga Peja po dyshojnë se stafi mjekësorë në Spitalin rajonal të Pejës, neglizhuan punën dhe si rrjedhojë fëmija I tyre lindi pa shenja jete. Televizioni Dukagjini ka qëndruar gjatë ditës në Pejë dhe ka marrë versionin e familjes. Derisa me këtë nuk po pajtohen nga Spitali. Rasti tashmë është hapur edhe në Polici

Foto ilustruese nga pamjet e RTV Dukagjinit: Spitali Rajonal i Pejës

Për nëntë muaj e priten më padurim, por procesi i lindjes nuk shkojë ashtu siç e  kishin menduar.

Familja Berisha nga fshati Ruhot i Pejës, ndonëse prisnin që të dëgjonin zërin e fëmijës së parë të familjes, kjo dëshirë ju kthye në hidhërim mesditën e së mërkurës të tetë marsit.

Më dhembje të madhe, Rukije Berisha rrëfen të gjithë procedurën që nga dërgimi i nuses në Spitalin e Pejës për të lindur, e deri te momentin kur e morën lajmin e hidhur.

Sipas Rukije Berishës, nusja e tyre nuk kishte pasur asnjëherë probleme gjatë shtatzënisë.

Por, me akuzat e familjes Berisha, të cilët po e akuzojnë për neglizhencë Spitalin e Pejës, nuk po pajtohen këta të fundit.

Në një përgjigje për televizionin Dukagjini, Spitali Rajonal i Pejës, thonë se deri të vdekja e foshnjës ende pa lindur erdhi nga diçka tjetër.

“Sipas parametrave obsterik lindja vendosët që të bëhet si lindje  e rregullte duke respektuar rregullat protokollare.Gjatë tërë kohës së qëndrimit e deri në momentin kur pacientja dërgohet në lindje nuk ka pasur ankesë nga ana e pacientes dhe mbikëqyrja e pacientes ka qenë e vazhdueshme.Rreth orës 16:20 mamia e dërgon pacienten në monitorim të rregullt me Ctg mirëpo nuk vërehen tonet e bebes.Me kërkesën e familjarëve lindja kryhet me prerje cezariane ku vërehet se fryti i vdekur i gjinisë femërore ka pasur të mbëshjtellur kordonin umbimical rreth trupit dhe dorës, që mendohet se mund të jetë shkaktar i mundshëm i vdekjes së foshnjës”, thuhet nga Spital Rajonal i Pejës.

Me kërkesën e familjarëve dhe nën dyshimin për neglizhencë nga ana e stafit të Spitalit, foshnja e pa jetë është dërguar për obduksion.

Shkodran Nikçi nga Prokuroria Themelore e Pejës, thotë se janë duke u bërë të gjitha hetimet për këtë rast, derisa shtonë se po presin  raportin e autopsisë.

Foshnja e cila kishte lindur gjatë ditës së djeshme pa shenja jetë tashmë është varrosur nga familjaret, derisa lehona po vazhdon qëndrimin në Kliniken e Gjinekologjisë në Pejë.

Ky nuk është rasti i parë që në Pejë, dyshohet për vdekje të foshnjave.

Një rast tjetër kishte tronditur vendin, në dhjetor të vitit 2022.

Një foshnjë e porsalindur pa shenja jete në atë kohë ishte futur bashkë me çarçafë në një lavatriçe, pikërisht në spitalin e Pejës.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika