Mandl: Historikisht, Serbia ka qenë agresori, ndërsa Kosova ishte viktima

Lukas Mandl, eurodeputeti austriak

Në kuadër të diskutimeve për aplikimin e Kosovës për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian, eurodeputeti Lukas Mandl ka thënë se Kosova dhe Serbia nuk duhet të trajtohen njëjtë.

Kjo për shkak se historikisht, sipas tij, Serbia ka qenë agresori, kurse Kosova viktima.

Tutje, ai e ka krahasuar rezistencën e Kosovës në luftën e fundit me Serbinë, me atë të Ukrainës, e cila po përballet me agresionin rus.

“Kjo është ajo që qytetarët e Kosovës kanë dekada që e bëjnë dhe janë detyruar ta bëjnë fatkeqësisht, meqë janë ata që janë sulmuar para 25 vjetësh – ata na dhanë një shembull të qartë se si mund të luftohet, por edhe si të krijohet një shtet modern, shtet me kushtetutë moderne dhe me sundim ligji”, tha ai.

Tutje, duke aluduar në takimin e nivelit të lartë që pritet të ndodhë më 18 mars në Ohër, ai ka thënë se pritet një javë që do të merren disa vendime shumë të rëndësishme.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika