Maqedonci takohet me shefin e EULEX-it, diskutojnë për sulmin në Banjskë

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci është takuar me shefin e EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano gjatë të martës së 14 nëntorit dhe kanë diskutuar për sigurinë në vend pas sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, është takuar me shefin e EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano, gjatë të martës së 14 nëntorit.

Gjatë këtij takimi u diskutua situata e sigurisë në Kosovë pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit.

“Sulmi terrorist i 24 shtatorit ka ngjallur shqetësim te të gjithë, mirëpo është menaxhuar në mënyrën jashtëzakonisht profesionale nga ana e Policisë së Kosovës dhe për këtë ishim që të dy dakord”, ka thënë ministri Maqedonci.

Maqedonci gjatë këtij takimi e ka falënderuar shefin e EULEX-it për mbështetjen ofruar Policisë së Kosovës gjatë kësaj kohe, përmes prezencës së EULEX-it në veri, gjë që ka kontribuuar në stabilizimin e situatës.

Maqedonci ka thekuar se në koordinim të vazhdueshëm me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, është duke u monitoruar situata me kujdes të shtuar që ngjarje të tilla të mos përsëriten më.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika