Maqedonci takohet me shefin e EULEX-it, diskutojnë për sulmin në Banjskë

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci është takuar me shefin e EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano gjatë të martës së 14 nëntorit dhe kanë diskutuar për sigurinë në vend pas sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, është takuar me shefin e EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano, gjatë të martës së 14 nëntorit.

Gjatë këtij takimi u diskutua situata e sigurisë në Kosovë pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit.

“Sulmi terrorist i 24 shtatorit ka ngjallur shqetësim te të gjithë, mirëpo është menaxhuar në mënyrën jashtëzakonisht profesionale nga ana e Policisë së Kosovës dhe për këtë ishim që të dy dakord”, ka thënë ministri Maqedonci.

Maqedonci gjatë këtij takimi e ka falënderuar shefin e EULEX-it për mbështetjen ofruar Policisë së Kosovës gjatë kësaj kohe, përmes prezencës së EULEX-it në veri, gjë që ka kontribuuar në stabilizimin e situatës.

Maqedonci ka thekuar se në koordinim të vazhdueshëm me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, është duke u monitoruar situata me kujdes të shtuar që ngjarje të tilla të mos përsëriten më.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika