Maqedonci takon homologun slloven, kërkon përkrahje për integrimin e Kosovës në strukturat euroatlantike

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka takuar homologun e tij slloven, Marjan Shareq, në kuadër të ministerialit të Bashkëpunimit të Mbrojtjes së Evropës Qendrore

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë qëndrimit të tij në Pragë është takuar me homologun e tij slloven, Marjan Sarec, në kuadër të ministerialit të Bashkëpunimit të Mbrojtjes së Evropës Qendrore.

Maqedonci e Shareq kanë diskutuar për situatën e sigurisë globale dhe ndikimin në rajon, por edhe për marrëdhëniet bilaterale në fushën e mbrojtjes.

“Ministri Maqedonci e falënderoi Ministrin Šarec për mbështetjen e ofruar Forcës së Sigurisë së Kosovës nga ana e Forcave të Armatosura të Republikës së Sllovenisë, si dhe kërkoi përkrahjen politike të shtetit slloven në aspiratat e vendit tonë për integrim në strukturat euro-atlantike”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika