Mbi 1 milion qytetarë të regjistruar – këtë javë përfundon procesi i Regjistrimit të Popullsisë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) do të mabjë një konferencë për media për të raportuar rreth procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë. Deri më tani, pjesëmarrja është 1.204.560, dhe kryeshefi ekzekutiv Avni Kastrati ka theksuar se procesi po ecën mirë dhe pritet të përfundojë me sukses

Foto ilustrim

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) sot mban konferencë për media për të njoftuar mbi ecurinë e punës në terren për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë.

Kryeshefit ekzekutiv i Agjensionit të Statistikave të Kosovës [ASK], Avni Kastrati, ka thënë javën e kaluar se deri më tani pjesëmarrja e popullsisë në regjistrim sipas komunave është 1.204.560.

Kastrati ka thënë se nëse vazhdon kështu, procesi do të përfundojë i suksesshëm.

Ndryshe këtë javë mbyllet procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë, i cili ka filluar më 5 prill dhe do të vazhdojë deri më 17 maj.

Regjistrimi i fundit i popullsisë është kryer në vitin 2011.

Sipas këtij regjistrimi, Kosova ka mbi 1.7 milionë banorë.

ASK-ja u bën thirrje qytetarëve që të regjistrohen deri më 17 maj

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika