Me gati 12 vjet në pushtet, Rutte është bërë kryeministri më jetëgjatë në Holandë

Kryeministri holandez, Mark Rutte, është bërë për herë të parë kryeministër i Holandës në tetor të vitit 2010 dhe njihet nga disa si "Teflon Mark" për shkak të aftësisë së tij për t'u mbijetuar skandaleve

Kryeministri holandez, Mark Rutte

Mark Rutte është bërë kryeministri holandez më jetëgjatë të martën e 2 korrikut pasi është  në detyrë për gati 12 vjet.

Ai është bërë për herë të parë kryeministër i Holandës në tetor të vitit 2010 dhe njihet nga disa si “Teflon Mark” për shkak të aftësisë së tij për t’u mbijetuar skandaleve.

“Është puna më e madhe në botë, një nder i pabesueshëm. Më duhet të them se tani ka një numër të madh enigmash në tavolinën time, por këto gjëra ndodhin”, ka thënë Rutte në fund të muajit të kaluar derisa politika holandeze ka hyrë në pushimet e saj verore.

Kryeministri 55-vjeçar i qendrës së djathtë kryeson Partinë Popullore për Liri dhe Demokraci (VVD), e cila pavarësisht rënies në sondazhet e fundit, prapë mbetet partia më e madhe në politikën holandeze.

Ndërkaq, tani është duke udhëhequr qeverinë e tij të katërt të koalicionit.

“Në thelb ai u bë kryeministër për shkak të dështimit të të tjerëve dhe jo për shkak të arritjeve të tij – vetëm sepse të tjerët u shembën më shumë se VVD”, ka thënë për AP shkencëtari politik André Krouwel i Vrije Universiteit Amsterdam.

Kjo e ka ndihmuar Rutte që të mbajë postin e lartë të politikës holandeze, pavarësisht nga krizat e dëmshme, duke përfshirë një skandal i cili përfshin mijëra familje të reja që janë zhytur në borxhe dhe dëshpërim pasi janë akuzuar gabimisht për mashtrim me përfitimet e fëmijëve, raporton euronews.

Koalicioni i tretë i Rutte ka dhënë dorëheqjen e tij për shkak të skandalit. Por ai është kthyer për të udhëhequr VVD-në drejt fitores në zgjedhjet e përgjithshme javë më vonë në mars 2021.

Rutte është lideri i dytë më jetëgjatë i zgjedhur në Bashkimin Evropian prej 27 vendesh, është vetëm pas Viktor Orban të Hungarisë.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika