Më shumë se 25 mijë emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez këtë vit

Statistikat e fundit nga Home Office kanë treguar se numri i përgjithshëm i njerëzve që kanë kaluar Kanalin Anglez gjatë vitit 2022 ka arritur mbi 25 mijë, ndërsa vetëm në muajin gusht, udhëtimin e rrezikshëm nga Franca e kanë bërë rreth 8 mijë e 747 persona, duke arritur një rekord prej 1 mijë e 295 brenda një dite

Ilustrim

Më shumë se 25 mijë emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez këtë vit, sipas statistikave të fundit të Home Office.

Shifrat kanë treguar se numri i përgjithshëm i njerëzve që kanë bërë udhëtimin e rrezikshëm nga Franca ka arritur në 25 mijë e 146 të shtunën e 27 gushtit, pasi 19 varka të tjera të vogla kanë kaluar ujin me 915 persona në bord.

Ndërkaq, totali mujor ka arritur deri në 8 mijë e 747, me një rekord prej 1 mijë e 295 brenda një dite.

Dokumentet ligjore kanë zbuluar se Sekretarja e Brendshme, Priti Patel, ishte paralajmëruar kundër masës, me një punonjës të Zyrës së Jashtme, i cili ka thënë se torturat dhe “madje edhe vrasjet” pranohen në vend.

Ndryshe, numri i emigrantëve që kalojnë Kanalin Anglez është rritur shumë në katër vitet e fundit, duke shkuar nga 299 në vitin 2018, në 1 mijë 843 në vitin 2019, 8 mijë 466 në vitin 2020 dhe 28 mijë e 526 vitin e kaluar.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika