Më shumë trupa civilë nga varri masiv i Izium, përfshirë 2 fëmijë

Kryebashkiaku i Izium, Valerii Marchenko kishte bërë të ditur se zhvarrosja e trupave do të vazhdojë edhe për dy javë të tjera. 146 trupa u zhvarrosën nga një vend varrimi masiv, ndër ta edhe dy fëmijë

Varreza masive në Izyum, Ukrainë, (Foto: Shefi i Zyrës së Presidentit të Ukrainës)

Më shumë trupa të civilëve duke përfshirë edhe dy fëmijë janë gjetur në qytetin Izium të Ukrainës lindore, thanë zyrtarët të hënën.

Në Izium, 146 trupa kryesisht civilë u zhvarrosën nga një vend varrimi masiv, sipas Oleh Synehubov, kreu i administratës civile-ushtarake të rajonit të Kharkiv, transmeton CNN.

“Disa nga të vdekurit kanë shenja të një vdekjeje të dhunshme, dhe ka trupa me duar të lidhura dhe gjurmë torture. Të vdekurit gjithashtu kanë plagë nga minat shpërthyese, predha dhe plagë me thikë”, tha Synehubov gjersa ka theksuar se të gjithë trupat janë dërguar për ekspertizë mjeko-ligjore ashtu që të bëhet përcaktimi i shkakut përfundimtar të vdekjes së tyre.

Të dielën, kryebashkiaku i Izium, Valerii Marchenko ka bërë të ditur se zhvarrosja e trupave do të vazhdojë edhe për dy javë të tjera.

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës tha se të paktën 440 varre “të pashënjuara” janë gjetur në qytet ditët e fundit. Para kësaj deklarate, të premten, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka thënë se disa prej trupave kishin treguar “shenja torture”, duke fajësuar Rusinë për atë që ai e quajti “mizori dhe terrorizëm”.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika