Memli Krasniqi në Kongresin e ALDE në Irlandë: Evropa t’i hapë dyert për Kosovën

Kreu i PDK-së në Kongresin ALDA ka bërë të ditur se Ballkani Perëndimor dhe Kosova duhet të përfshihen në planet për krijimin e një Evrope të bashkuar kundrejt sfidave aktuale

Pjesëmarrja e Memli Krasniqit në Kongresin e ALDE, i cili u mbajt në Dublin të Irlandës

Memli Krasniqi, Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, të shtunën e 4 qershorit ka marrë pjesë në Kongresin e Aleancës së Liberalëve dhe Demokratikëve të Evropës në Dublin të Irlandës.

Memli Krasniqi ka diskutuar për aspiratat evropiane të Kosovës dhe ka prezantuar zhvillimet dhe reformat e Partisë Demokratike të Kosovës.

“Ballkani Perëndimor në përgjithësi dhe Kosova në veçanti, duhet të përfshihen në planet për krijimin e një Evrope të bashkuar kundrejt sfidave aktuale, që po vijnë kryesisht nga Rusia dhe shtetet e tjera që nuk ndajnë të njëjtat vlera qytetëruese”, ka thënë Krasniqi.

Memli Krasniqi në Kongresin ALDA

Gjatë kohës së qëndrimit në Irlandë, Memli Krasniqi ka takuar deputetë të Parlamentit Evropian, liderë të partive anëtare të ALDE, deputetë të Parlamentit Evropian dhe ka marrë pjesë në takimet e LIBSEEN.

Mes tjerash, në këtë Kongres, kreu i PDK-së ka bërë të ditur vullnetin e PDK-së që të bëhet pjesë e Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve të Evropës, si parti me të drejta të plota.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika