Ministri Peci: Kosova duhet integruar në mekanizmat evropianë

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka marrë pjesë në Takimin Ministror 2022 me ç’rast, ai ka përmendur zhvillimin e këtij sektori të Kosovës.

Sipas Pecit, integrimi i Kosovës në sektorin evropian do i mundësonte “imunitetin” ndaj ndikimit të ekonomisë ruse.

“Duke marrë parasysh situatën gjeopolitike apo konkretisht invazionin rus në Ukrainë, uniteti i Bashkimit Evropian është sot më i domosdoshëm se asnjëherë”, ka thënë Peci.

“Ne jemi dhe do mbetemi gjithmonë aleat i vendeve që udhëhiqen nga parimet e larta, aleatë të vendeve që promovojnë dhe ruajnë paqen dhe stabilitetin e mbi të gjitha vlerësojnë dhe respektojnë diversitetin e popujve”, ka shtuar ai.

Boban Iliq, sekretari i përgjithshëm i SWG-së, ka thënë se Kosova dhe Bosnja e Hercegovina duhet të jenë sa më parë pjesë e programit e BE-së, IPARD.

Strategjia për Zhvillimin e Pylltarisë 2022 – 2030, si dhe zbatimi i Agjendës së Gjelbër në Kosovë, zunë vend në tryezën e bisedimeve.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika