Ministria e Jashtme shkarkon Konsullin në New York

Frymëzim Isufaj

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka shkarkuar kreun e Konsullatës së Përgjithshme në New York, Frymëzim Isufaj.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Isufaj, i cili u shpreh se ka një javë që është shkarkuar, duke e quajtur vendimin arbitrar e politik.

Ai përmes një statusi në Facebook, ka thënë se përkundër vendimit që ai e cilëson të paligjshëm, do ta respektoj atë “Për hir të mbrojtjes së kredibilitit të institucionit”.

Vendimin për largim brenda dhjetë ditësh Isufaj, e ka cilësuar në kundërshtim me praktikat e mëparshme.

“Dëshiroj t’ju njoftoj se rrugëtimi im në krye të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës ne Nju Jork u ndërpre javën e kaluar nga një vendim arbitrar, jo ligjor dhe tërësisht politik, ku në kundërshtim me çdo praktikë të deritashme më është kërkuar që brenda 10 ditësh të largohem nga misioni”, ka shkruar Isufaj.

Frymezim Isufaj

Tutje, ai ka shkruar se ky vendim ka për qëllim pamundësimin për ta zhvilluar punën si diplomat i karrierës.

“Përveç ndërprerjes së parakohshme dhe të pa arsyetuar të mandatit tim të rregullt, përmes vendimeve të paligjshme, dëshirojnë që të pamundësojnë edhe vazhdimin e marrëdhënies së punës si diplomat karriere në institucionin në të cilin kam shërbyer afërsisht në 10 vitet e fundit”, ka thënë ai.

Në fund, ishKonsulli i Përgjithshëm në New York, ka paralajmëruar se do të paraqes padi tek institucionet përkatëse për ta dëshmuar sipas tij paligjshmërinë e vendimit.

Më 16 mars të këtij viti, Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, kishtë njoftuar se janë shkarkuar 11 zyrtarë të shërbimit të jashtëm. Arsyetimi i Gërvallës ishte se të njëjtit ishin punësuar pa i respektuar procedurat e pranimit në punë.

Donika Gërvalla-Schwarz

Në listën me emrat e të shkarkuarve të cilët ishin publikuar në media, nuk figuronte edhe emri tashmë i ishKonsullit të Përgjithshëm, Frymëzim Isufaj.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika