Molliqaj: Qeveria synon të kontrolloj jetën publike

Kryetari i Partisë Social Demokrate, Dardan Molliqaj, ka akuzuat partinë në pushtet për mos votimin e Komisionit Hetimor për Energjinë. Qeveria sipas tij po synon të kontrolloj edhe partitë opozitare, por edhe segmente të tjera të shoqërisë

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj

Është problem serioz që Qeveria po tenton të kontrollojë gjithçka ka thënë Molliqaj në “Debat Plus në RTV Dukagjini.

Ai tutje gjatë këtij debati ka deklaruar se është e qartë që pushteti ka me bërë çmos që në çdo moment me kontrollua agjendën e secilës pjesë të shoqërisë.

“Nuk është problem nëse pozita ja voton apo jo komisionin hetimor opozitës. Problem është se pozita i tregon opozitës pse nuk duhet të ketë komision në këtë kohë dhe ata duhet të merren me diçka tjetër”, ka thënë Molliqaj.

Pushteti po dëshiron që opozita ta “përshtat” agjendën e saj sipas kërkesave dhe nevojave të pozitës, madje këtë po e kërkon në emër të luftës në Ukrainë.

Sa i përket presidentes, drejtuesi i PSD-së ka akuzuar LDK-në që i ka mundësuar Vetëvendosjes që ta bëjë Vjosa Osmanin presidente.

Ndërsa sa i përket Qeverisë, ai ka thënë se ajo është e papërgjegjshme, sidomos ministrat e punëve të Jashtme dhe të Brendshme, të cilët janë edhe skandaloz me deklarata.

“Ministri i Punëve të Brendshme dhe kryepolici dalin dhe thonë: ‘kemi pasur sulm terrorist’. Ky është mashtrimi më i madh që mund të bëhet’’, është shprehur ai.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika