Nagavci: E dënoj ashpër dhunën e ushtruar ndaj një të mituri në një çerdhe në Fushë-Kosovë

Ministrja e Arsimit, Arberie Nagavci, ka reaguar ndaj videos së dhunës në një çerdhe në Fushë- Kosovë, ku shihen punëtorët e një kopshti duke e tërhequr zvarrë një fëmijë të vogël të moshës 3- vjeçare, ajo këtë akt e ka e dënuar ashpër

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci

Ministrja e Arsimit, Arberie Nagavci, ka reaguar pas publikimit të disa videove, ku në një kopsht të fëmijëve në Fushë-Kosovë, shihen punëtorët e këtij kopshti duke e tërhequr zvarrë fëmijën e vogël të moshës 3-vjeçare.

“Thellësisht e shqetësuar nga pamjet e publikuara të një çerdheje në Fushë Kosovë. E dënoj ashpër dhunën e ushtruar ndaj një të mituri në këtë institucion parashkollor”, ka shkruar ajo.

“Dhuna është e papranueshme andaj, pres që kushdo që ushtron dhunë të marrë dënimin e merituar”, ka shtuar Nagavci.

Më tej, ministrja ka ngritur dyshime se ky rast mund të jetë fenomen dhe jo rast i izoluar.

“Ajo që është më shqetësuese sipas pamjeve të publikuara, është se nuk bëhet fjalë vetëm për një person por më shumë edukatore të involvuara e që e shton dyshimin se nuk është fenomen i izoluar”, ka thënë ajo.

Ndërkohë, ajo ka treguar se Inspektorati i Arsimit ka dalë në vendin e ngjarjes.

“Inspektorati i Arsimit ndodhet në këtë institucion dhe sapo të pranojmë raportin, do të ndërmarrim masa të menjëhershme”, ka theksuar ajo.

Nagavci ka përfunduar duke thënë se “MAShTI, komunat dhe në përgjithësi si institucione kemi obligim të kujdesemi e të sigurohemi për mirëqenien e të gjithë fëmijëve”.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika