Nagavci: Jemi duke punuar që ligji i pagave të mos jetë diskriminues

Arbërie Nagavci, Ministre e Arsimit

Ministrja e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, e cila të shtunën ka marrë pjesë në kongresin e tetë të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ka thënë se, janë duke punuar që ligji i ri i pagave të mos jetë diskriminues.

Sipas saj, ligji i kaluar, kishte në vete pabarazi ndërmjet mësuesve klasor dhe të kategorive tjera.

Po ashtu, Nagavci, duke folur për pagat aktuale të mësimdhënësve, ka thënë se ato janë të përafërta me vendet e rajonit.

“Ndërsa paga e mësimdhënësit në Kosovë është e përafërt me ata të rajonit, më e madhe se në Maqedoni të Veriut, ndonëse pak më e vogël se në Shqipëri. Megjithatë, ju siguroj se si Ministri e Arsimit edhe në grupin punues që është duke punuar në Ligjin e Pagave, jemi duke i adresuar të gjitha padrejtësitë që ishin në Ligjin e kaluar”, ka deklaruar Ministrja Nagavci.

Ministrja e Arsimit, ka lavdëruar sistemin arsimor në Kosovë duke thënë se qëndron më mirë se disa vende të rajonit. Për suksesin e fëmijëve, sipas saj, janë meritorë mësimdhënësit.

“Nuk kemi si të mos flasim për mësimdhënësit dhe të mos i kthehemi historisë sepse mësimdhënësit tanë ,historikisht, i kanë bërë ndryshimet dhe kanë bërë përpjekjet më serioze për të ndryshuar dhe zhvilluar shoqërinë. Ata kanë bërë që të fitohet çdo luftë, duke filluar nga lufta kundër analfabetizmit e deri te lufta për liri”, ka shtuar ajo.

E para e arsimit, u shpreh se në këtë vit janë 14 mijë nxënës më pak se vitin e kaluar, sipas saj, si ministri janë kujdesur që të mos e largojnë asnjë mësimdhënës nga puna.

Po ashtu, ajo ka treguar se, 100 asistentë profesional do ta fillojnë punën për t’i ndihmuar fëmijëve me nevoja të veçanta.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika