Nagavci nuk raporton në Komisionin për Arsim, kritikohet nga LDK-ja

Ministrja Arbërie Nagavci nuk është duke marrë pjesë në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturё, Rini dhe Sport, e ky veprim i saj është kritikuar nga partia opozitare - LDK

Pamje nga mbajtja e komisionit. Foto: Kallxo.com

Sot është mbledhur Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturё, Rini dhe Sport. Aty po tregohet gjendja e edukimit fizik, shëndetësor dhe sportiv të nxënësve në shkollat e të gjitha niveleve.

Në këtë komision nuk është duke marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, e cila më herët kishte thënë se do të raportonte.

Anëtarja e Komisionit nga radhët e Lidhjes Demokratike e Kosovës (LDK), Vlora Dumoshi, ka ngritur shqetësimin që, sipas saj, në një diskutim aq të rëndësishëm për arsimin pse nuk po merr pjesë ministrja Nagavci.

Kryetari i këtij komisioni nga radhët e VV-së, Ardian Gola, ka thënë se ministrja nuk është e pranishme, sipas tij, shkak ishte agjenda e planifikuar.

Lidhur me këtë, Dumoshi u shpreh se kjo nuk është arsye.

“Nuk është arsye. Nëse tjerave hera nuk do të vjen, ju lutem mos e vendosni në agjendë”, ka thënë Dumoshi.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika