Ndalet greva, shkollat “Pjetër Bogdani” dhe “Elena Gjika” në Prishtinë fillojnë mësimin këtë të hënë

Për Portalin Dukagjini është bërë e ditur se dy shkollat fillore “Pjetër Bogdani” dhe “Elena Gjika” në Prishtinë do ta fillojnë mësimin të hënën e 3 tetorit

Ilustrim

Shkollat fillore dhe të mesme të ulëta, “Pjetër Bogdani” dhe “Elena Gjika”, të hënën e tre tetorit do ta nisin fillimin e vitit të ri shkollor.

Portali Dukagjini mëson se, pavarësisht vendimit të anëtarësisë së Këshillit Grevist, i cili do të mbajë mbledhje këtë të premte, për hapjen a po jo të shkollave, dy nga to veçse kanë vendosur ta fillojnë mësimin të hënën.

Në shkollën “Pjetër Bogdani”, vendimi për hapjen e shkollës ka qenë i vetë mësimdhënësve, orari do të jetë i përgjysmuar, ku ora do të zgjasë 30 minuta në vend të 45. Kjo shkollë deri më tani ishte në renovim, për këtë arsye sipas burimeve të Portalit Dukagjini, nuk është hapur më herët.

Vendimi për të filluar mësimi në këtë shkollë është marrë përmes votës së hapur, ku kanë pasur mundësi që secili mësimdhënës të votojë pro apo kundër.

Vendim i ngjashëm është marrë edhe nga shkolla “Elena Gjika”.

Këshilli Grevist i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), do të mblidhet të premten në orën 18:00, ku pritet të vendoset në tërësi se a do të vazhdojë greva në arsim apo jo.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika