“Nëse na shponi, a nuk rrjedh gjak?”, ekspozita nga artisti libanez

Realizimi i pikturave përmes pikturave të dëmtuara është metoda e artistit libanez Ali Cherri

Artisti libanez, Ali Cherri

Artisti libanez, Ali Cherri, ka hapur një ekspozitë personale në Galerinë Kombëtare të Londrës, të titulluar “Nëse na shponi, a nuk rrjedh gjak?”.

Cherri është një ndër artistët më kontravers të Lindjes së Mesme, i cili realizon punën e tij ndërmjet videove dhe instalacionit. Ai fokusohet në dokumentimin dhe prezantimin e trashëgimisë, mjedisit në Liban dhe vendeve të tjera të Lindjes së Mesme.

E titulluar “Nëse na shponi, a nuk na rrjedh gjak”, Ali ka thënë se Shekspiri ka një zë të tijin në punimet e tij.

“Titulli i punës sime është ‘Nëse na shponi, a nuk na rrjedh gjak?’, ky zë, natyrisht i marrë nga Shekspiri u bë, në një farë mënyre, si zëri i pikturave”, ka thënë ai.

Jo më kot njihet si artist kontravers ngase, realizimi i pikturave të tij është bërë përmes pikturave të dëmtuara në Galeri, më saktësisht, me një vazhdimësi të personazheve të dëmtuara brenda pikturave.

“Filmi vizatimor i Leonardo da Vinçit, ‘The Burlington House’ mori një armë zjarri në vitin 1987, një plumb i vetëm që la një shenjë, një vrimë, në trupin e veprës. Vendosa të bëj një imazh arkiv të ndikimit të plumbit dhe per ta zmadhuar 600% me të gjitha detajet”, ka thënë Cherri mbi njërën nga realizimet e tij.

Ali Cherri ishte artisti i ri i Galerisë Kombëtare në Rezidencë për vitin 2021.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika