Nigeri: 4 të vdekur e disa të plagosur nga shpërthimi i gazit

Gazi shpërtheu pranë një shkolle në veriperëndim të Nigerisë në zonën Sabon Gari të martën e 17 majit

ilustrim

Mëngjesin e së martës të paktën 4 persona mbetën të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosr si pasojë e gazit të shpërthyer në shtetin veriperëndimor të Nigerisë, Kano, ka bërë të ditur policia.

Komisioneri i policisë së Kano-s ka thënë për CNN së shpërthimi ka ndodhur pranë një shkolle.

“Ishte një shpërthim gazi. Kishte një saldator përreth zonës dhe bombola e tij e gazit shpërtheu shumë afër një shkolle private”. Sipas tij i ndër viktimat ka mbet edhe saldatori, ndërsa ai ka thënë se ”asnjë fëmijë nuk u prek” nga shpërthimi.

Për të ditur thelbin e rrethanave se si erdhi shpërthimi, shefi i policisë lokale ka thënë se ende nuk është shtjelluar më tej.

Komisioneri i informacionit të Kano-s, Mohammed Garba ka thënë për CNN, se asnjë infrastrukturë e shkollës së fëmijëve nuk është goditur nga ky shpërthim.

“Shpërthimi ndodhi rreth një dyqani ku shiten ushqime për kafshët. Vendi i shpërthimit është përballë një çerdhe dhe shkollë fillore … asnjë ndërtesë e shkollës nuk është prekur”, ka thënë Garba.

Garba shtoi se zona ishte rrethuar dhe zjarrfikësit po intensifikonin përpjekjet për të frenuar flakët si pasojë e shpërthimit.

Përdorimi i cilindrave të gazit për gatim dhe saldim jo-standard, si dhe ekspozimi i drejtpërdrejtë ndaj flakës në zonat me popullësi të dendur kanë çuar në shpërthime të mëparshme në të kaluarën.

Një cilindër gazi saldimi është një pamje e zakonshme në shumë dyqane saldimi të improvizuara në Nigeri për shkak të rëndësisë së tij me zanatin.

Vitin e kaluar një shpërthim pothuajse i njejtë nga gazi kishte tronditur qytetin Ogun, prandaj zyrtarët shtetëror kanë njoftuar në ndalimin e përdorimit të tij.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika