Një familje shqiptare 6-anëtarëshe kthehet nga Gaza, arrin në Shqipëri

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani, ka njoftuar se një familje shqiptare 6-anëtarëshe është evakuuar nga Gaza

Foto: Igli Hasani

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani, ka njoftuar se një familje shqiptare 6-anëtarëshe është larguar sot nga Gaza dhe se do t’i bashkohet pjesës tjetër të familjes që kanë mbërritur në Shqipëri në fillim të këtij muaji.

Hasani ka bërë të ditur se ky “operacon sfidues” ka përfunduar me sukses falë bashkëpunimit të diplomatëve në Tel Aviv e Kajro, dhe Ministrive të Jashtme të Izraelit dhe të Egjiptit.

“Operacioni sfidues përfundoi me sukses sot në mesditë, falë bashkëpunimit të diplomatëve tanë në Tel Aviv dhe Kajro si dhe Ministrive të Jashtme të Izraelit dhe Egjiptit. Mirënjohje të gjithë kolegëve të përfshirë në këtë proces”, ka shkruar ministri Igli Hasani.

Kujtojmë se nga fillimi i konfliktit në mes të Hamasit dhe Izraelit më 7 tetor të këtij viti, sipas institucioneve shëndetësore palestineze, janë vrarë mbi 11 mijë palestinezë, prej të cilëve dy të tretat gra dhe fëmijë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika