Një familje shqiptare 6-anëtarëshe kthehet nga Gaza, arrin në Shqipëri

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani, ka njoftuar se një familje shqiptare 6-anëtarëshe është evakuuar nga Gaza

Foto: Igli Hasani

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani, ka njoftuar se një familje shqiptare 6-anëtarëshe është larguar sot nga Gaza dhe se do t’i bashkohet pjesës tjetër të familjes që kanë mbërritur në Shqipëri në fillim të këtij muaji.

Hasani ka bërë të ditur se ky “operacon sfidues” ka përfunduar me sukses falë bashkëpunimit të diplomatëve në Tel Aviv e Kajro, dhe Ministrive të Jashtme të Izraelit dhe të Egjiptit.

“Operacioni sfidues përfundoi me sukses sot në mesditë, falë bashkëpunimit të diplomatëve tanë në Tel Aviv dhe Kajro si dhe Ministrive të Jashtme të Izraelit dhe Egjiptit. Mirënjohje të gjithë kolegëve të përfshirë në këtë proces”, ka shkruar ministri Igli Hasani.

Kujtojmë se nga fillimi i konfliktit në mes të Hamasit dhe Izraelit më 7 tetor të këtij viti, sipas institucioneve shëndetësore palestineze, janë vrarë mbi 11 mijë palestinezë, prej të cilëve dy të tretat gra dhe fëmijë.

Shija e redaktorit

Kukësi i Shqipërisë – Qyteti i parë i nominuar për...

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij...

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Të fundit nga rubrika