Një grua kosovare dënohet me 14 vjet burg nga Gjykata Zvicrane

Foto: 20min/Taddeo Cerletti

Gjykata e Lartë e Cyrihut, ka dënuar të martën me katërmbëdhjetë vjet burgim, një grua të moshës 55 vjeçare me prejardhje nga Kosova, nën akuzat për tentim vrasje të bashkëshortit të saj, ka raportuar “20 minuten”.

Përveç kësaj, në vendimin e gjykatës thuhet se, kosovarja duhet të largohet nga shteti i Zvicrës për dymbëdhjetë vjet.

Sipas gjykatës, deklaratat e bëra nga gruaja, nuk ishin të besueshme. “Motivi ishte xhelozia dhe thyerja e krenarisë”, kishte thënë gjykatësi në aktgjykim.

“Burri ishte shumë afër vdekjes”, ka thënë gjykatësi.

Gruaja akuzohet se në prill të vitit 2018 kishte tentuar që përmes një pije helmuese që e kishte përgatitur vetë,  ta vriste bashkëshortin e saj, që ishte pesë vjet më i ri.

Foto: 20min

Për shkak të helmimit, bashkëshorti i saj kishte rënë në gjumë të thellë. Në mëngjes gruaja kishte tentuar ta mbyste me kabllo, por, vrasjen nuk kishte arritur ta realizonte sepse e kishin penguar dy fëmijët e tyre.

Avokati i gruas kishte kërkuar të reduktohet dënimi në katër vjet burg, duke arsyetuar se veprimet i ka kryer e ndikuar nga xhelozia dhe ndjenja për hakmarrje.

“Ajo i ka dhënë atij hapa të gjumit për ta larguar atë nga vetja. Nuk kishte dashur ta vrasë atë.”, ka thënë ai.

Po ashtu, dënim ka marrë edhe burri i saj. Ai u shpall fajtor për mashtrim dhe u dënua me pesë muaj burg.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika