Një mënyrë më e mirë për ta ditur imazhin e zemrës suaj

Dëgjimi i zemrës suaj nuk është gjithmonë i lehtë. Edhe pse jeta është përpjekur gjithmonë t'ju shtyjë përpara miliona kthesave, ju ende keni rrugët tuaja

Imazhi i zemrës tuaj
Imazhi i zemrës tuaj

Ju mund të jetoni në përputhje me aspiratat e zemrës suaj, kjo do t’ju ndihmojë të shijoni jetën dhe të ndihmoni më shumë të tjerët përreth jush.

Një gjë që duhet ta keni parasysh është dhimbja e vazhdueshme në gjoks që shkaktohet prej emocioneve të ndryshme dhe kjo në raste mund të jetë edhe serioze.

Kardiologu doktor, Juan Lopez-Mattei, ka thënë se për të vendosur një diagnozë të duhur, mjekët përdorin imazhe kardiake, fotografi me rezolucion të lartë të zemrës suaj.

“Me ultratinguj, ju mund të shihni nëse zemra është e dobët ose nëse zemra është e fortë, nëse ka një rrjedhje të valvulës.”

Kardiolog doktor Lopez-Mattei tutje shprehet se në të kaluarën, mjekët përdornin një teknikë invazive të quajtur Katetikë Diagnostike, ku ata do të duhej të hynin në arterie me kateter.

Tani ka udhëzime të reja që rekomandojnë fuqimisht kryerjen e një CT-je të zemrës.

“Kur bëni një CT, ju mund të shihni se çfarë është në murë dhe jashtë saj, ju mund të shihni pllakën, e cila është diçka që në të kaluarën me një angiogramë invazive do të na mungonte.”

Jo vetëm që një CT është më pak invazive, por gjithashtu ofron imazhe më të mira se metodat e kaluara.

Imazhi i zemrës tuaj
Imazhi i zemrës tuaj

“Disa pllaka shumë të vogla që tani mund t’i identifikojmë. Nëse e identifikojmë me CT, mund të fillojmë trajtimin parandalues.”

Kjo mënyrë e re nuk është e përshtatshme për të gjithë.

Një kardiolog zakonisht duhet të vendosë se çfarë është më e mira për ju, por nëse keni dhimbje gjoksi, është kritike që të flisni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika