Një tërmet i fortë godet Filipinet veriore duke vrarë të paktën 4 persona

Filipinet u tronditën nga një tërmet masiv me magnitudë 7.0 të mërkurën. Ndërsa, deri më tani janë raportuar katër persona të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Foto nga termeti që goditi Filipinet

Një tërmet i fortë goditi Filipinet veriore të mërkurën në mëngjes, duke vrarë të paktën katër persona, dhe rreth 44 të tjerë u plagosën. Tërmeti ka shkaktuar dhjetëra rrëshqitje dheu me dëmtime të rënda të ndërtesave.

Tërmeti me magnitudë 7.0 goditi Filipinet në orën 8:43 të mëngjesit, në një thellësi prej 10 kilometrash ose gjashtë milje, sipas Institutit Filipine të Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë, raporton The News York Times, transmeton Dukagjini.

“Ky është një tërmet i madh,” ka thënë Renato Solidum, kreu i institutit, në një intervistë me një radio lokale.

Epiqendra e tërmetit ishte në Luzon, ishulli më i populluar i Filipineve, por në veriperëndim të tij, ku jetojnë relativisht pak njerëz. Deri në mesditë, katër persona dihej se ishin vrarë, këtë e ka bërë të ditur, Sekretari i Brendshëm dhe Pushtetit Lokal, Benjamin Abalos Jr.

Foto nga termeti që goditi Filipinet

Zyrtarët thanë se tërmeti kishte shkaktuar të paktën 50 rrëshqitje dheu. Disa zona të largëta nuk ishin arritur ende dhe ishte e mundur që të raportoheshin më shumë vdekje.

Zyrtarët publikuan foto nga provinca Abra, ku ishte epiqendra e tërmetit, që tregonin dëme në ndërtesa, disa prej të cilave ishin shembur pjesërisht.

Foto nga termeti që goditi Filipinet

Foto të tjera nga Baguio City, në provincën Benguet aty pranë, treguan pacientët që strehoheshin në mjediset e një spitali pasi u evakuuan. Njëri i ulur në një karrige me rrota, i ndjekur nga personeli mjekësor.

Filipinet, një arkipelag me më shumë se 7 mijë ishuj, të cilët shtrihen përgjatë së ashtuquajturës Unaza e Zjarrit, një rajon ku pllakat tektonike nganjëherë bluhen së bashku për të shkaktuar tërmete vdekjeprurëse.

Dy tërmete në Filipinet qendrore vranë rreth 100 njerëz në vitin 2012 dhe 2013. Në vitin 2019, një tërmet në perëndim të Manilës la të paktën 11 të vdekur .

Instituti i sizmologjisë fillimisht raportoi se tërmeti i së mërkurës kishte një magnitudë 7.3, por më vonë uli vlerësimin e tij. Nuk kishte asnjë rrezik për një cunami nga tërmeti, sepse gabimi ishte në brendësi.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika