Nushi i PSD-së: Do të ketë marrëveshje të shtunën, do të jetë e dëmshme për Kosovën

I ftuar në “FIVE” të RTV Dukagjini, Nol Nushi nga radhët e PSD-së ka deklaruar se ka thënë se gatishmëria e Kosovës për të pranuar një marrëveshje në takimin e së shtunës në Ohër është e lartë. Ndërkaq, ai ka thënë se një gjë e tillë nuk do të ishte e favorshme për Kosovën

Nol Nushi nga radhët e PSD-së
Nol Nushi nga radhët e PSD-së

Nol Nushi nga radhët e Partisë Socialdemokrate(PSD) ka thënë se pret që nga takimi i Ohrit të arrihet një marrëveshje në mes Kosovës dhe Serbisë dhe se e njëjta, do të jetë e dëmshme për shtetin e Kosovës.

I ftuar në “FIVE” të RTV Dukagjini, Nushi ka thënë se gatishmëria e Kosovës për të pranuar një marrëveshje në Ohër është e lartë.

“Po, unë besoj që ka marrëveshje të shtunën sç kam besuar se do  të ketë marrëveshje edhe herën e kaluar kur ishte takimi i fundit dhe u bë dakordimi për planin franko-gjerman. Kjo për faktin se tanimë, palët kanë hyrë në fazën përfundimtare të dialogut dhe nuk lejohet më shterja e tij nga ata që po e fasilitojnë dialogun dhe këtu përgjegjës janë të dyja palët por unë po flas për palën tonë se kjo është më e rëndësishme. Janë gju kartat e zvarritjeve, besa kur kanë ndodhë ato zvarritje kanë bërë dëm kështu  që, durimi ndërmjet ndërmjetësve të humbet dhe sot, edhe në gjuhën e tyre dhe në informatat që dalin prej këtyre faktorëve të ndryshëm ndërkombëtar e vebndor tregojnë që presioni është i lartë dhe gatishmëria e kosovës për t’a pranuar këtë marrëveshje është e lartë”, ka deklaruar ai.

Ndër të tjera, Nushi vlerëson se një marrëveshje e tillë  do të ishte e dëmshme për Kosovën.

“Absolutisht e dëmshme sepse kemi humbur rastin që përmes një marrëveshje gjithpërfshirëse ta fitojmë njohjen përmes së cilës shteti i Kosovës do të konsilodohej përfundimisht nga jashtë”, ka deklaruar ai gjersa ka theksuar se Kosova po hyn në një proces pa ditur kohëzgjatjen e saj.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të shtunën e 18 marsit do të zhvillojnë një takim të nivelit të lartë në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Kryeministri Kurti dhe presidenti i Serbisë, Vuçiq tashmë kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në këtë takim.

I dërguari i posaçëm i Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, do të marrë pjesë në cilësinë e vëzhguesit në rundin e ri të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që do të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika