Oslo: Policia kishte paralajmëruar anulimin e paradës së LGBTQ+

Pas sulmit në Oslo, ku u arrestua një 42 vjeçar për akte terroriste, në vendngjarje mbetën të vrarë dy persona dhe 21 të plagosur, policia e Oslos kishte paralajmëruar që parada vjetore e krenarisë të mos mbahej

Homazhet në vendin ku ka ndodhur sulmi. Norvegji, Oslo

Orët e para të mëngjesit të së shtunës, mbetën të vrarë dy persona, dhe 21 të tjerë të plagosur, ky sulm ndodhi në një lagje të kryeqytetit të Norvegjisë, në Oslo.

Në një klub nate u qëlluan persona të pafajshëm, e kjo ndodhi si pasojë e mbledhjes së homoseksualëve në Oslo, ku kjo paradë ishte paralajmëruar nga policia që të mos mbahej.

“Parada vjetore e krenarisë së homoseksualëve në Oslo do të mbahej të shtunën dhe u anulua zyrtarisht me këshillën e policisë.”

Duke mos e marrë parasysh këtë paralajmërim, qindra njerëz marshuan drejt vendit, të cilët po brohorisnin, “Ne jemi këtu, ne jemi të çuditshëm, ne nuk do të zhdukemi!”

Kryeministri i Norvegjisë Jonas Gahr Stoere e quajti atë një “sulm të tmerrshëm dhe thellësisht tronditës ndaj njerëzve të pafajshëm”.

“Të gjithë homoseksualëve që tani kanë frikë dhe janë në zi, u them se jemi të gjithë me ju”, u shpreh kryeministri i Norvegjisë.

Ky sulm u cilësua si një terrorizëm islamik, sipas policisë norvegjeze, pasi i dyshuari ishte i njohur për shërbimet e sigurisë që nga viti 2015, si një “islamist i dyshuar i radikalizuar” dhe kishte një histori të sëmundjes mendore, kanë bërë të ditur shërbimi inteligjent PST i Norvegjisë.

Sulm në Oslo, dy të vdekur e 14 të plagosur

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

Të fundit nga rubrika