Osmani në Samitin e Frankofonisë, pritet nga Presidenti i Tunizisë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, të shtunën e 19 nëntorit është e pranishme në Samitin e Frankofonisë, i cili mbledh krerët e shteteve anëtare dhe do të përfaqësojë vendin. Osmani në llogarinë e saj në Facebook ka thënë se është mikpritur nga Presidenti i Tunizisë gjersa ka theksuar se do të bisedohet për forcimin e bashkëpunimit frankofon

Ilustrim

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, të shtunën e 19 nëntorit do të jetë e pranishme në Samitin e Frankofonisë, i cili mbledh krerët e shteteve anëtare.

Osmani pas vizitës së saj të shtunën në hapjen e punimeve të Samitit të Frankofonisë, ka shkruar një postim në rrjetin social Facebook, që ka treguar se është mirëpritur nga Presidenti i Tunizisë, si dhe e ka falënderuar për mikpritjen.

Tutje, Osmani ka theksuar se Samiti do të diskutojë gjatë dy ditëve për vlerat e përbashkëta, diversitetin kulturor e gjuhësor.

Ndër të tjera, Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka bërë të ditur se në Samitin e Frankofonisë do të diskutohet edhe për promovimin e lirive e të drejtave njerëzore.

“Sot, në hapje të punimeve të Samitit të Frankofonisë, i cili mbledh krerët e shteve anëtare, u mirëprita nga Presidenti i Tunizisë, të cilin e falënderova për mikpritjen. Gjatë dy ditëve, samiti do të diskutojë për vlerat e përbashkëta, diversitetin kulturor e gjuhësor dhe promovimin e lirive e të drejtave njerëzore”, ka shkruar Osmani në postimin e saj.

Njashtu Osmani ka reaguar edhe në rrjetin social Twitter që ka treguar se është ftuar nga Presidenti i Tunizisë për Samitin e Frankofonisë.

Gjersa, ka thënë se është e kënaqur të bashkohet me liderët tjerë në Samitin e 18-të të Kryetarëve të Shtetit.

Vlen të theksohet, se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka udhëtuar të premten e 18 nëntorit drejt Tunizisë me ftesë të presidentit të Tunizisë, Kais Saied dhe Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë dhe do ta përfaqësojë vendin në samitin e krerëve të shteteve të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë.

Samiti i Frankofonisë do të mbledhë krerët e shteteve anëtare dhe anëtarëve të asociuar të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë. Në takimin e tyre do të diskutohet mbi sfidat e përbashkëta politike dhe ekonomike, forcimin e bashkëpunimit frankofon, avancimin e të drejtave të njeriut, arsimit, kulturës dhe demokracisë.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika