Osmani për masakrën e Reçakut: Sigurimi i drejtësisë dhe llogaridhënies është thelbësor si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osman, i ka rikujtuar 45 viktimat e pafajshme që ishin masakruar brutalisht nga regjimi i Sllobodan Milloshoviç-it.

Kryediplomati ka kërkuar që drejtësia të vendoset në vend, pasi sipas tij është e rëndësishme për paqen në Ballkanin Perëndimor.

“Duke nderuar 45 burra, gra dhe fëmijë të vrarë brutalisht nga forcat e sigurisë së Millosheviçit në Reçak, në janar 1999”.

“Sigurimi i drejtësisë dhe llogaridhënies është thelbësor si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë, marrëdhëniet e tyre të ardhshme të pajtuara dhe perspektivat për paqe të qëndrueshme në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar në Twitter Osmani.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika