Pancake me banane

Vakti i mëngjesit ka shumë rëndësi për gjithë ditën tuaj. Nëse nuk keni ndonjë ide për mëngjesin e të premtës se 18 nëntorit, atëherë mund të përgatitni këtë recetë fantastike

Fotoilustruese

Kjo recetë është një mënyrë e mirë për të sjellë në tryezën tuaj një vakt të ri dhe shumë të shijshëm, siç janë petullat  apo pancake me banane.

Të buta, të ëmbla dhe me aromë bananesh, këto petulla shpejt do të jenë të preferuarat tuaja.

Ndiqni më poshtë hapat e thjeshta të përgatitjes së kësaj recete fantastike.

Ilustrim, receta fantastike

Përbërësit që ju nevojiten: 3 banane, 2 vezë, 1 lugë çaji ekstrakt vanilje, ½ lugë çaji kanellë, ¼ lugë çaji arrëmyshk, 3 lugë gjelle sheqer kaf, 1 filxhan miell, Një majë luge kripë dhe vaj për skuqje.

Përgatitja

Qëroni bananet dhe kalojini në një tas. Shtypini mirë me një pirun, derisa të përftoni një masë homogjene, më pas këtu shtoni dy vezë.

Ilustrim

Më pas shtoni aty sheqerin kaf, vaniljen dhe të gjithë përbërësit me rradhë.

Në fund hidhni miellin dhe përziejeni me lugë derisa përbërësit të bashkohen plotësisht dhe të formohet brumi i petullave.

Ilustrim

Shtoni pak vaj në tigan dhe vendoseni në një enë me nxehtësi mbi mesatare deri në të lartë.

Pasi vaji të jetë nxehur, hidhni aty petullat, të cilat mund t’i formoni lehtësisht me ndihmën e një luge.

Sapo njëra anë të ketë marrë ngjyrë të artë dhe sipër të shfaqen flluska, kthejini petullat edhe ana tjetër.

Ilustrim

Në fund largoni vajin e tepërt me letër kuzhine.

Shërbejini ato të ngrohta.

Këshilla

Sa më të pjekura të jenë bananet, aq më të ëmbla do të jenë edhe petullat.

Shtoni sheqer sipas preferencës tuaj.

Nëse përdorni një tigan prej gize, zvogëloni nxehtësinë në mesatare dhe jo në të lartë.

Ju mund t’i shoqëroni me mjaltë, reçel, por nëse dëshironi një pjatë edhe më speciale mund t’i shoqëroni edhe me akullore apo çokollatë.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika