Paralajmërimet për vërshime, komunat fillojnë me masa parandaluese

Reshjet e shiut që filluan mbrëmë, pritet të vazhdojnë edhe gjatë ditës së sotme. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka paralajmëruar se nga këto reshje disa komuna mund të preken nga vërshimet. Ndërsa, komunat thonë se kanë filluar të ndërmarrin masa për parandalim

Ilustrim

Pa kaluar as dy muaj që kur disa komuna pësuan goxha dëme nga vërshimet, gjendjen e njëjtë shumica nga to mund ta përjetojnë edhe në këtë fillim të janarit.

Kështu po paralajmëron Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK), që gjatë së martës e të mërkurës pritet të ketë reshje me intensitet të lartë.

Sipas këtij institucioni, nga vërshimet mund të preken kryesisht komunat e rajonit të Dukagjinit, Gjakovë, Pejë, Deçan, Junik, Istog e Klinë, dhe komunat tjera Prizren e Zubin Potok.

Me të parë këtë paralajmërim, shumica nga këto komuna, veçse janë duke ndërmarr masa që dëmet të jenë më të vogla.

“Nëse ka reshje nuk besojë që do të kemi problem,  pasi kemi intervenuar tek lagjja Fidanishtja, në qendër të qytetit e që ka qenë kanal i hapur, aty është bërë puna më e madhe. Rrjedha e lumit është rregulluar. Ato pjesë që i kemi pa problem që janë shkaktu nga dalja e lumit,  i kemi rregullu. Edhe nëse ka reshje të njëjta si para dy muajsh,  nuk do të kemi problem”, kështu ka deklaruar për RTV Dukagjinin zëdhënësi i Komunës së Pejës, Faik Zekaj.

Njashtu, rregullim të lumit e disa masa i kanë marr edhe në Komunën e Gjakovës.

“Kemi ba intervenime në disa pjesë ku janë më të ngushta tek disa ura. Vitin e kaluar është intervenuar në pjesën e lumit Krena. Do të ndërtojmë edhe një urë në këtë pjesë pasi është pak e ulët. Problem mbetet lumi Erenik, duhet të intervenohet në disa zona që janë mbushur. Ne jemi të përgatitur në çdo kohë për çdo rast”, ka thënë Haxhi Sejdiu, drejtor për mbrojtje dhe shpëtim në Komunën e Gjakovës.

Ndryshe, Qeveria e Kosovës në dhjetor të vitit të kaluar, ka ndarë një buxhetë prej 2.8 milion euro për komunat që pësuan dëme të mëdha nga vërshimet e nëntorit të viti 2022.

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika