Paris: Dënohet me burgim të përjetshëm terroristi, Salah Abdeslam

Salah Abdeslam është personi i vetëm i cili ka mbijetuar nga ekipa e cila organizoi sulmin terrorist me 13 nëntor të vitit 2015 në kryeqytetin francez. I njëjti është dënuar me burgim të përjetshëm pa të drejtë lirimi me kusht

Ilustrim

Salah Abdeslam, i vetmi i mbijetuar i të ashtuquajturit ekipi ekstremist i Shtetit Islamik që organizoi dhe drejtoi sulmin e vitit 2015 në teatrin Bataclan në Paris, është shpallur fajtor dhe është dënuar me burgim të përjetshëm pa lirim me kusht.

Përveç Abdeslamit, të akuzuar kanë qenë edhe 19 burra të tjerë të cilët kanë luajtur role kritike në sulmet më të këqija të vendit në kohë paqeje, të njëjtit u shpallën fajtorë “për të gjitha akuzat” të mërkurën e 29 qershorit.

Vetëm 14 prej tyre janë paraqitur në gjykatë, ndërsa gjashtë të tjerë janë gjykuar në mungesë.

Sulmet me armë dhe bombë të 13 nëntor 2015 lanë të vrarë 130 njerëz në të gjithë kryeqytetin francez, raporton euronews.

Dënimi i përjetshëm pa lirim me kusht është më i rëndi sipas ligjit penal francez dhe jashtëzakonisht i rrallë, pasi shumica e atyre që janë dënuar me burgim të përjetshëm kanë të drejtën e apelit pas 18 deri në 22 vjet.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Videoja që po pretendohet të jetë xhiruar në Leposaviq, Policia...

“Njoftimi është marrë nga rrjetet sociale. Është njoftuar Prokuroria Themelore në veri të Mitrovicës. Duhet të vërtetohet autenticiteti i videos. Përndryshe nuk dihet lokacioni...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

Të fundit nga rubrika