Policia e Kosovës identifikon 18 viktima të kontrabandimit me migrantë

Njësia e Trafikut Rajonal të Prishtinës ka arritur të identifikojë një grup prej 19 personash, përfshirë vozitësin, të cilët në mënyrë ilegale kanë tentuar të udhëtojnë drejt BE-së

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka identifikuar 18 pasagjerë të huaj e njëherësh, viktima të kontrabandimit me migrantë, pas ndalimit të një minibusi.

Përgjatë zabtimit të detyrës, Njësia e Trafikut Rajonal të Prishtinës ka ndaluar një minibus me targa vendore, të tipit Mercedes, brenda të cilit u identifikuan 11 shtetas nga Siria, 6 nga Egjipti dhe një nga Iraku.

Pasagjerët kanë bërë të ditur se përmes rrugëve ilegale nga Turqia, kishin për qëllim shkuarjen në drejtim të vendeve të BE-së, e gjitha kjo në mënyrë të organizuar dhe të udhëhequr nga disa persona.

Lidhur me rastin, janë angazhuar zyrtarë policorë nga Sektori i Hetimeve në kuadër të Departamentit për Kufi.

Ndërkaq, në raport bëhet e ditur se me urdhër të prokurorit kujdestar, ngasësi i automjetit është arrestuar dhe i njëjti është dërguar në mbajtje për 48 orë.

Nga ana tjetër, shtetasit e huaj, pas intervistimit nga Drejtoria për Migrim dhe të Huaj në Prishtinë janë dërguar në qendër të azilit.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika