Pozita nuk e voton komisionin për hetimin e situatës energjetike, opozita lëshon sallën

Kuvendi i Kosovës

Me 23 vota për dhe 50 kundër, Kuvendi i Kosovës nuk e ka miratuar themelimin e një komisioni për ta hetuar situatën me energji elektrike nga Qeveria e Kosovës.

Shefi i Grupit Parlamentar nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, ka thënë se formimi i një komisioni të tillë, është mëse i nevojshëm për t’i qartësuar gjërat.

“Konsiderojmë që kjo periudhë është shoqëruar me disa parregullsi, duke filluar nga rritja e çmimit të cilin veçse e kemi dërguar në Gjykatën Themelore të Prishtinës, pastaj edhe cështja e procedurës së blerjes së energjisë elektrike dhe shumë çështje që besoj do t’i ngrisë ky komision hetimor”, ka deklaruar Tahiri.

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri

Atij iu kundërpërgjigj, shefja e grupit më të madh parlamentar, Mimoza Kusari Lila, e cila tha se duhet t’i mbetet komisionit t’i hetojë pretendimet e ngritura nga opozita, duke shtuar se sipas saj, Qeveria ka qenë transparente në lidhje me këtë çështje.

Ndërsa, Ministri i Financave, Hekuran Murati tha se themelimi i një komisioni siç ka kërkuar opozita, sipas tij, vetëm se do t’ia merrte kohën Qeverisë në përmbushjen e programit.

Ministri i Financave, Hekuran Murati

Mosvotimi i këtij komisioni, bëri që opozita ta lëshojë sallën në shenj revolte. Pas kësaj, Arben Gashi nga LDK, tha se kundërshtimi i pozitës për mosformimin e komisionit, hedh dyshime në vetvete.

Dyshime ka hedhur edhe Besnik Tahiri i AAK-së, sipas tij, të gjitha dyshimet e hedhura duhet të sqarohen.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika