Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe viziton Katarin në shenjë të ngrohjes së marrëdhënieve

Lidhjet midis Abu Dhabit dhe Dohas nuk janë ngrohur me të njëjtin ritëm si Riadi dhe Kajro

Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) mbërriti në Katar të hënën në vizitën e parë të tillë që kur Arabia Saudite dhe aleatët e saj arabë i dhanë fund bojkotit të Dohas afro dy vjet më parë.

Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan, sundimtari de fakto i Emirateve të Bashkuara Arabe për vite përpara se të bëhej president në maj, u takua me mbërritjen e tij nga Emiri Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, tha zyra e emirit.

Katari aktualisht po pret Kupën e Botës të futbollit.

Vizita “është një hap tjetër drejt forcimit të solidaritetit të Gjirit dhe veprimit të përbashkët”, tha në Twitter Anwar Gargash, këshilltar diplomatik i presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti në fillim të vitit të kaluar i dhanë fund një embargoje 3-1/2 vjeçare të Katarit, por lidhjet midis Dohas dhe Abu Dhabit nuk janë ngrohur me të njëjtin ritëm si ato me Riadin dhe Kajron, të cilat rivendosën marrëdhëniet diplomatike. lidhjet me Dohën.

Princi i Arabisë Saudite dhe presidenti i Egjiptit morën pjesë në ceremoninë e hapjes së Kupës  Botës në Doha më 20 nëntor, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe dërguan sundimtarin e Dubait, i cili është gjithashtu nënkryetar i shtetit të Gjirit.

Mosmarrëveshja politike që kishte parë Riadin dhe aleatët e tij të ndërpresin të gjitha lidhjet me Katarin – për mbështetjen e tij për grupet islamike që ata e konsiderojnë një kërcënim për sundimin dinastik të Gjirit dhe lidhjet e tij me rivalët Iranin dhe Turqinë – kishte shkatërruar bllokun gjashtë-vendesh të Gjirit.

Si Arabia Saudite ashtu edhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë lëvizur që nga ajo kohë për t’u angazhuar me Iranin mysliman shiit, në një përpjekje për të frenuar tensionet dhe për të përmirësuar lidhjet me Turqinë, ndërsa fokusohen në zhvillimin ekonomik.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Tahnoon bin Zayed al-Nahyan vizitoi Dohën dy herë si pjesë e shtytjes së Abu Dhabit për të menaxhuar dallimet rajonale.

Bahreini dhe Katari ende nuk kanë zhvilluar bisedime dypalëshe. Abu Dhabi, si Manama, nuk ka emëruar një të dërguar në Doha, por ka rivendosur lidhjet e udhëtimit dhe tregtisë midis Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katarit.

Kjo i lejoi Emiratet e Bashkuara Arabe të përfitonin nga një fluks i tifozëve që merrnin pjesë në Kupën e Botës nën partneritetin e Dohas për fluturime ditore të transportit me qytetet fqinje si qendra turistike Dubai.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika