Qeveria i dhuron fond 160 milionë euro KESH-it

Në llogarinë e Korporatës Elektroenergjetike të Shqipërisë (KESH) vendoset fondi me vlerë 160 milionë euro nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë. Qëllimi i dhurimit të fondit është mundësia për të përballuar blerjet e energjisë për muajt e verës dhe shtatorin

Korporata Elekroenergjetike e Shqipërisë

Në llogarinë e Korporatës Elektroenergjetike të Shqipërisë është vendosur fondi me vlerë 160 milionë euro nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë. Qëllimi i dhurimit të fondit është mundësia për të përballuar blerjet e energjisë për muajt e verës dhe shtatorin.

Korporata Elektroenergjetike e Shqipërisë, deri në fund të majit 2023 ka siguruar me fondet e veta energjinë elektrike. KESH pritet të mbyllë këtë vit me 65 milion euro humbje.

Fondi për KESH-in pritet të jetë i mjaftueshëm për muajt e mbetur, ndërsa vjeshta dhe dimri parashikohet që furnizimi me energji të përballohet me prodhimin vendas.

Çmimet e energjisë gjatë ditës së sotme (e premte) kanë arritur në 462 euro për megavat orë, duke u ulur me 10 euro krahasuar me një ditë më parë.

 

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika