Qeveria i ndan 4 milionë euro për subvencionim të ndërtimit të shtëpive për komunitetet pakicë në veri

Ilustrim

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të radhës ka marrë vendim që të ndajë 4 milionë euro shtesë për subvencionimin e ndërtimit të shtëpive për komunitet pakicë në katër komunat veriore, në Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

Me këtë rast, ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se kjo është një kërkesë shtesë për të përmbushur nevojat që kanë qenë gjatë fazave të mëhershme nga komunitetet pakicë.

Kjo kërkesë është bërë nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) dhe subvencionim shtesë do të marrin komunitetet jo-shumicë, të cilat janë përfituese të projektit të MAPL-së për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika