Qeveria mbulon me 2 milionë euro protezat e invalidëve të luftës

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka njoftuar se qeveria ka siguruar një nga masat për mbështetjen shëndetësore të invalidëve të luftës

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se qeveria ka siguruar një nga masat për mbështetjen shëndetësore të invalidëve të luftës.

“Sot, Qeveria mori vendim për të autorizuar Fondin e Sigurimeve Shëndetësore për t’ua mbuluar të gjitha shpenzimet e protezave invalidëve të luftës,” shkruan Vitia.

Sipas tij, ky trajtim mjekësor kryhet aktualisht jashtë institucioneve shëndetësore publike dhe ka të bëjë me ndërrimin, mirëmbajtjen dhe vendosjen e protezave për invalidët e luftës.

“Zgjidhja përfundimtare për të marrë këto shërbime brenda institucioneve publike përfshin edhe disa hapa të tjerë,” ka shtuar Vitia.

Ndërsa qeveria ka mbuluar me 2 milionë euro protezat e invalidëve të luftës.

“Këto hapa janë hartuar dhe po bëhen përgatitjet për to. Kostoja e tyre është rreth 2 milionë euro. Ato do të fillojnë nga zbatimi ndërkohë,” përfundoi ai.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika