Qeveria nuk tërhiqet për pagat e shtatorit, SBAShK-u paralajmëron masa

“Kush punon duhet të paguhet”, kështu ka deklaruar ministri i Financave, Hekuran Murati, duke mos lëvizur nga pozicioni për mos ekzekutimin e pagave të muajit shtator për mësimdhënësit. Por SBAShK-u, ka paralajmëruar mbledhje me anëtarësinë e saj për të diskutuar hapat tutje, derisa janë paralajmëruar edhe masa sindikale

5 tetori është Dita Ndërkombëtare e Mësuesve, por për këtë rast, nuk do të ketë ndonjë festë në shtëpitë e tyre, të paktën në Kosovë.

Greva që përfundoi në fundjavën e kaluar, me shumë gjasë do t’i lërë ata pa pagat e muajit shtator.

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka përsëritur qëndrimin se pagat do të ndahen për ata që punojnë.

“Sipas Ligjit, çka do që thotë ligji. Ligji thotë që, kush punon duhet të paguhet dhe patjetër që do ta respektojmë këtë obligim ligjor”, ka thënë Murati.

Lidhur me kërkesën e Ministrisë së Arsimit për dhënien e avansit për mësimdhënësit, kjo ministri nuk ka kthyer përgjigje në interesimin e RTV Dukagjinit.

Në pritje, deri në fund të orarit kanë mbetur edhe përfaqësuesit e mësimdhënësve, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, dhe nuk përjashtohet asnjë opsion.

Për këtë, ata janë mbledhur gjatë ditës për të diskutuar hapat tutje.

“Me kontratën kolektive e cila është e nënshkruar edhe prej ministrisë së arsimit nuk guxon të ndëshkohet jo vetem anëtari i SBAShK-ut por edhe ata që nuk janë pjesë e SBAShK-ut nuk guxojnë të ndëshkohen në asnjë aspekt e as me pagë”, ka thënë Zenun Nimani nga SBAShK-u.

Për situatën e krijuar, ka reaguar edhe Asociacioni i Komunave, duke e quajtur të panevojshme qasjen e qeverisë, duke përsëritur thirrjet që pagat të procesohen.

 

 

 

 

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika