Quebec i Kanadasë ofron vaksina kundër lisë së majmunëve

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lija është një infeksion i rrallë viral i ngjashëm me linë e njeriut, megjithëse më i lehtë, i regjistruar për herë të parë në Republikën Demokratike të Kongos në vitet 1970.

Lija e majmunëve
Lija e majmunëve

Lija e majmunit, zakonisht shkakton simptoma të ngjashme me gripin dhe lezione të lëkurës të mbushura me qelb që zakonisht zgjidhen vetë brenda javësh, por mund të vrasin një pjesë të vogël të të infektuarve.

Ludvic Moquin-Beaudry është banor i Montrealit, i cili ndihet “më i sigurt” pasi mori vaksinimin e tij.

Ludvic Moquin-Beaudry
Ludvic Moquin-Beaudry

Frika më e madhe e tij ka qenë infeksioni i ri që është përhapur dhe e cila përhapet përmes kontaktit të ngushtë dhe u gjet për herë të parë te majmunët.

“Tani që kam bërë goditjen time, ndihem shumë mirë dhe i sigurt se po bëj pjesën time në këtë luftë kundër lisë së majmunëve. Megjithatë, më duhet të pres disa ditë, 7 deri në 10 ditë para imunitetit tim. sistemi është gati për betejë. Por po, ndihem mirë”, ka thënë ai.

Që nga 3 qershor, Agjencia e Shëndetit Publik të Kanadasë konfirmoi 77 raste të lisë së majmunëve me 71 në Quebec, pesë në Ontario dhe një në Alberta, me më shumë raste nga pjesë të tjera të vendit që priten.

Rreth 30 vende ku lija e majmunëve nuk është endemike kanë raportuar shpërthime të sëmundjes virale, me më shumë se 911 raste të konfirmuara ose të dyshuara, kryesisht në Evropë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe të dhënave lokale.

Shkencëtarët po përpiqen të zbulojnë arsyet e përhapjes.

Shija e redaktorit

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Të fundit nga rubrika